04 Wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe (operator wózka widłowego)
Celem szkolenia jest nauka i zdobycie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych (widłowych) w tym uprawnień do bezpiecznej wymiany butli gazowych (LPG).
Uprawnienia
Uprawnienia UDT są wydawane na wszystkie typy wózków (spalinowe, gazowe, elektryczne), a dodatkowo istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia w języku angielskim lub niemieckim.Na życzenie szkolenie może zakończyć się egzaminem państwowym Urzędu Dozoru Technicznego. Uprawnienia na wózek widłowy UDT są bezterminowe ważne na terenie całego kraju.
Pełny opis
Operator wózków jezdniowych Celem kursu na wózki widłowe jest przygotowanie kandydatów na operatorów do profesjonalnej, ale również bezpiecznej obsługi wózków widłowych w kategoriach:
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (wcześniejsza nazwa: II WJO) nazywane również wózkami wysokiego składowania, wózek czołowy, wózek boczny, wózek zwykły lub paleciak
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną (wcześniejsza nazwa: I WJO) nazywane również ładowarkami teleskopowymi lub wózkami jezdniowymi z wysięgnikiem, wózek specjalizowany.Robiąc uprawnienia na wyższą klasę wózka specjalizowanego- wózek IWJO – uprawnienia są na wszystkie rodzaje i kategorie wózków widłowych, lecz na krótszy czas ważności
Prowadzone szkolenia w zakresie obsługi wózków widłowych i w rezultacie określone uprawnienia UDT dedykowane są osobom, które spełniają określone wymagania:
ukończone 18 lat
stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy obsługującego wózki widłowe
znajomość instrukcji eksploatacji znanego typu wózka (jezdniowego) oraz instrukcji BHP
Nowe rozporządzenie w sprawie wózków jezdniowych:
W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy w dniu 10 sierpnia 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. poz. 47).W związku z powyższym, imienne zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. poz. 650 oraz z 2003 r. poz 603): § 18: akt zmieniony 14 października 2019 roku (tekst ogłoszony w 2018 – D20180047, później akt zmieniający – D20191948, Dz. U. 2019 poz 1948)